Sign In

Skip Navigation Linksdevelopment

Mobil Menü

​Development (Geliştirme)​


Elektronik sistemler üzerinde çalışan; insanların, firmaların ve sistemlerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen yazılım teknolojilerinin bütünüdür. Uygulama yazılımlarından uzay teknolojilerine kadar farklı alanlarda; araştırma, geliştirme, prototip oluşturma, yeniden kullanma gibi birçok faliyeti bir araya getirerek, teknoloji üretimi sağlayan süreçlerin bütünüdür.

​​​​​​ ​​​​​

Full Stack Developer

Web tabanlı uygulama geliştirme süreçlerindeki teknolojiler her geçen gün gelişmekte ve daha karmasık bir hale gelmektedir. Bu sebeple geliştiriciler birden fazla alanda uzmanlasmaya basladılar. Bu uzmanlık alanları günümüzde üç kategori altında toplanmaktadır. Bunlar; Front-End, Back-End ve Full Stack’tir. Full Stack Developer, bir web uygulamasında hem Front-End hem de Back-End teknolojilerini birlikte kullanarak uygulama geliştiren kisidir.

Microsoft tarafından geliştirilen .NET Framework, dünyanın en popüler geliştirme programlarından birisidir. .NET Framework çatısı altında masaüstünden webe kadar birçok alanda güçlü uygulamalar geliştirilebilir. .NET Framework aynı zamanda birçok teknolojiyle entegre olabilme yeteneğine sahiptir.

Yazılım .NETEgitim Programı  

Dünyanın en popüler programlama dillerinden olan Java ile platform bağımsız; masaüstü, web ve mobile kadar birçok alanda uygulama geliştirilebilir. Android ise Google ve Open Handset Alliance tarafından geliştirilen Linux tabanlı açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Android üzerinde Java programlama dili ile uygulamalar geliştirilir.

Yazılım Java & Android Egitim Programı  

Back-End Developer

Web tabanlı çalısan yazılım projelerinde son kullanıcının görmediği çekirdek yazılım bölümüne Back-End Uygulama Geliştirme denir. Bu uygulamaları geliştiren kişiler de Back-End Developer olarak adlandırılır. Back-End Developer’lar web uygulamalarının önyüz tasarımını değil, tasarım üzerindeki elementlerin arka planda yaptığı işleri gerçekleştirir.

Python, dünyadaki en popüler dört programlama dilinden biridir. Günümüzde Python ile yapay zekâ, gömülü sistemler, robotik, Big Data ve bunun gibi diğer birçok dalda uygulama geliştirilmektedir. Python’ın kullanım alanları ve kapasitesi her geçen gün artmaktadır.

Application Development with Python  

ASP.NET Core, Microsoft tarafından dağıtımı yapılan ASP.NET’in açık kaynak kodlu bir sürümüdür. ASP.NET Core modern, bulut tabanlı, internet bağlantılı uygulamalar oluşturmaya yönelik platform bağımsız, yüksek performanslı bir uygulama geliştirme altyapısı sağlar. Cross-Platform olarak çalısabilen web uygulamaları .NET Core ile geliştirilebilir ve Windows, macOS,​ Linux işletim sistemlerinde çalısabilir.

Application Development with .NET Core  

Node.js, istemci tarafında kullanılan JavaScript dili ile sunucu tarafında asenkron olarak çalışan ve ölçeklenebilir uygulamalar geliştirmeyi sağlayan bir uygulama geliştirme ortamıdır. Node.js açık kaynaklıdır. Diğer teknolojilere göre en önemli avantajı bloklamayan girdi/çıktı (Non-Blocking I/O) imkânı sağlamasıdır. Böylece ölçeklenebilen ve yüksek boyutlu veriler ile çalışabilen uygulamalar geliştirilebilir.

Application Development with Node.js  

Front-End Developer

Günümüzde tarayıcı üzerinde çalısan uygulamalar çok popüler bir hale gelmistir. JavaScript ve kütüphanelerinin her geçen gün artması ile berab​er, istemci taraflı uygulamalara olan ilgi hızla artmaktadır. Uygulamalara kazandırdıgı hız ve dinamizm nedeniyle geliştiriciler için de bilinmesi zorunlu bir konuya dönüsmüstür.

Web sayfalarının görünen ekran ve tasarımlarına islevsellik kazandırmak ve Back-End mimarisinden üretilen veri kaynaklarını önyüze entegre etmek için kullanılan web teknik ve teknolojilerini kullanan geliştiricilere Front-End Developer denir.

Microsoft tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir programlama dili olan TypeScript, yazılan kodu JavaScript koduna çevirir. Angular da Google bünyesinde geliştirilmekte olan, TypScript tabanlı, açık kaynak kodlu bir web uygulama geliştirme kütüphanesidir. Front-End Development ise bunun gibi birçok JavaScript frameworkü ile entegre şekilde web uygulamaları geliştirilen alandır.

Front-End Development  

Mobile Developer

Belirli yazılım geliştirme teknolojileri ile mobil isletim sistemine sahip cihazlar üzerinde çalısan uygulamaları geliştiren kisidir. Mobil uygulamalar; kisilerin ve kurumların ihtiyaç duydugu çözümleri mobil cihazlar üzerinde saglayarak, her an ve her yerde erisilebilir kılar.

iOS; Apple sirketinin ürettiğ​i mobil cihazlarda kullanılmak için geliştirilmiş isletim sistemidir. iPhone, iPad, iPod Touch dahil olmak üzere şirketin birçok mobil cihazına şu anda güç sağlayan işletim sistemidir. Swift ise iOS, iPadOS, macOS, watchOS, AppleTV gibi cihazlara uygulama geliştirmek amacıyla Apple tarafından geliştirilen nesne yönelimli bir programlama dilidir.

iOS with Swift  

Android; dokunmatik ekranlı mobil cihazlar için tasarlanmış, Linux çekirdeğinin ve diğer açık kaynaklı yazılımların özelleştirilmiş sürümüne dayanan ve Google tarafından geliştirilen bir mobil işletim sistemidir. Kotlin ise Android, web, sunucu, veri bilimi ve Cross-Platform mobil uygulamalar geliştirmek için oluşturulmuş, açık kaynak kodlu bir yazılım dilidir. Google, Android geliştirme dilinin Kotlin olacağını duyurmuştur.

Android with Kotlin  

Facebook tarafından geliştirilen ve desteklenen React Native; iOS, Android, Windows (UWP) isletim sistemleri ve web platformunda uygulama geliştirmek için kullanılır. Native çıktı üretebilen, yani uygulama geliştirilen mobil cihazların isletim sistemine özel çıktı verebilen, açık kaynak kodlu bir mobil uygulama geliştirme kütüphanesidir. Mobil isletim sistemleri için JavaScript dili ile geliştirme yapılmasına imkân sağlamaktadır.

React Native  

Game Developer

Oyun ve mobil oyun konsolları, bilgisayarlar ve mobil cihazlar için video oyunları geliştirme konusundaki teknolojilerde uzmanlasmıs yazılım geliştiricilerdir. Game Developer’lar oyun motorları üzerinde iki ve üç boyutlu uygulamalar geliştirebilir ve bu uygulamaları çesitli platformlarda çalıstırabilirler.

Unity, Unity Technologies tarafından geliştirilen bir Cross-Platform oyun motorudur. Hem 2D hem de 3D oyunlar geliştirebileceğimiz bir ortam sağlamaktadır. C# dilini kullanarak oyun geliştirmemizi sağlayan Unity, 25’ten fazla platformu desteklemektedir.

Game Development with Unity  
​​​​​​​​​​
-->